DEVLET HASTANESİNDE DİYABET OKULU AÇILIŞI YAPILDI
İznik Devlet hastanesinde Eksiklikler tamamlanıyor Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme Ve Kontrol Programı” kapsamında diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlanmıştır. Program kapsamında diyabetli hasta eğitimi için İznik’te diyabet okulu geçtiğimiz Cuma günü açılmıştır.
3662 defa okunmuş - 12 Mart 2018 - Pazartesi 23:46

 

DEVLET HASTANESİNDE DİYABET OKULU AÇILIŞI YAPILDI

İznik Devlet hastanesinde Eksiklikler tamamlanıyor

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme Ve Kontrol Programı” kapsamında diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlanmıştır. Program kapsamında diyabetli hasta eğitimi için İznik’te diyabet okulu geçtiğimiz Cuma günü açılmıştır.

 Diyabet Okulu açılışına İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın Eşi Hacer Sargın,  İlçe millî Eğitim Müdürü Recep Büyük kayıkçı, İnegöl Devlet hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Hayrettin Göçmen, Hastane müdürü Erkay Altay, Müdür yardımcıları Meftune Coşkun Arslan, Erhan Çoban, İznik Toplum Sağlığı Başkanı. Dr. Derya Deniz, hastane Başhekimi Op.Dr. Dilek Doğan Baş ,Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aysel Benli ,Hastane Müdürü Ömer Yalavuz , Müdür Yardımcısı Fatma Taş Ünver İç hastalıkları doktoru Uzman Dr. Ece Taşkın, İznik belediye meclis üyeleri Ahmet Yıldırım, Yusuf Biçer  ve  ilçe daire amirleri, hastane yönetimi  çalışanları, ilçe halkı ve diyabet hastaların katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bu Eğitim programında okul ile diyabet hastalığı hakkında daha bilinçli ve eğitimli diyabet hastalarının olması hem de diyabet hastası olmayıp bu hastalığa aday olan kişilerin diyabet hakkında bilinçlendirilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenleri Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aysel Benli açıkladı.

 Benli konuşmasında Hastalar mutlaka öncelikle doktora gittikleri zaman eğitim alıp almadıklarına dikkat etsinler. Bu hastaların özellikle kan şekeri eğitimi, evde nasıl takip edeceklerini, bilmeleri gerekiyor.

Yaşam tarzının tamamen değiştirecek diyabet hastalarının iyi bir diyetisyen bulmaları gerekir. Ancak diyetisyen ile sürekli birlikte olmak ya da sürekli beslenme listesi almak yerine onlardan yemek yapmayı öğrensinler. Kısa süreli çözümlerde diyetisyenlerden liste alınabilir. Uzun süreli çözümlerde ise diyetisyenden porsiyon nedir, bir porsiyonda neler olması gerekir, bir dilim nedir gibi temel bilgileri öğrenmesi gerekir.

Günlük yaşantınızda sıkça tükettiğiniz besinler aslında çok da masum olmayabilir. Kuru fasulye pilav ve hoşaf güzel bir öğün gibi gelse de bir şeker hastası için hiç sağlıklı olmayan bir mönüdür. Ama en çok biz bu hastaların kuru fasulye yemelerini öneriyoruz. O zaman hastalar kuru fasulye yerken yanına pilav ve hoşaf yerine salata ve yoğurt yiyerek dengeli ve sağlıklı bir mönü haline getirmiş olurlar.

Diyabet Nedir? Hastane Başhekimi Op.Dr. Dilek Doğan Baş kısaca bilgi sundu

 Hastane Başhekimi Op.Dr. Dilek Doğan Baş konuşmasında Diyabet Okulu açılışına katılanlara teşekkür ederek  Hastanemizde hizmet ağını  genişletiyoruz başta sayın kaymakamım olmak üzere belediye başkanım ve Ak parti ilçe başkanımın yardımları ve yeni yönetimimizle Siz İzniklilerin hizmetindeyiz eksik olanların tesbitini yaptık gerekli yerlere yazışmalarımızı sunduk her geçen gün hastanemizin ihtiyaçlarını imkanlar ölçüsünde gideriyoruz diyerek  diyabet hastalıkları hakkında  diyabetin kısaca tanımını yaptı

Diyabet; pankreasın, kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülini yeterli üretemediği ya da üretilen insülinin kullanımında bozukluk sonucu oluşan kandaki şeker düzeyinin yükselmesiyle gelişen süreğen (kronik) bir hastalıktır dedi.

 İç hastalıkları doktoru Uzman Dr. Ece Taşkın diyabet hakkında bilgiler verdi.

Diyabetin Belirtileri Nedir?

(Sık idrara çıkma )Aşırı susama üYorgunluk üKilo kaybı üBulanık görme üTekrarlayan enfeksiyonlar üYaralarda geç iyileşme gibi belirtiler diyabet hastalığında sıklıkla görülmektedir.

 Diyabet Nedir? üBesinler, vücudun başlıca yakıtı olan glukoza (şeker) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanırlar. Daha sonra bu glukoz bağırsaklardan kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. üSağlıklı bireylerde kana geçen glukoz, vücutta kan şekerini düzenleyen ve insülin adı verilen hormon yardımıyla hücrelerin içine taşınır. İnsülin hormonu eksikliği ya da kullanım bozukluğu var ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glukoz kanda artarak şeker hastalığı denilen kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) gelişmiş olur diye bilgi verdi.Açılışı yapmak için  Üst katta diyabet hastaları için ayrılan oda kurdele kesilerek açıldı. İlçemize hayırlı olması temennisiyle hep birlikte ”Hayat Şekerden Tatlıdır dediler.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...