Haber Detayı
03 Haziran 2018 - Pazar 22:19 Bu haber 1059 kez okundu
 
İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi.
Kısmet balıkçılık tezgâhında bulunan yaklaşık 50 kiloluk yayın balığı İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi. İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi. Kısmet balıkçılık tezgâhında bulunan yaklaşık 50 kiloluk yayın balığı Balıkçılar tarafından İznik balık haline getirilerek satışa sunulmuştur.Yayın balığı hakkında bilgi veren tezgah sahibi Ali Eken şunları söyledi. Yayın balığı nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülür?
Gündem Haberi


İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi.

Kısmet balıkçılık tezgâhında bulunan yaklaşık 50 kiloluk yayın balığı İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi. İznik Balık pazarında dev yayın balığı Kısmet balıkçılığın Tezgâhını süsledi.

Kısmet balıkçılık tezgâhında bulunan yaklaşık 50 kiloluk yayın balığı Balıkçılar tarafından İznik balık haline getirilerek satışa sunulmuştur.Yayın balığı hakkında bilgi veren tezgah sahibi Ali Eken şunları söyledi.

Yayın balığı nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülür?
Yayın balığı ürkütücü görüntüsü, uzun bıyıkları ve suyun dışında da uzun süre yaşayabilmesi özelliğiyle dikkat çeken tatlı su balığıdır.
Yayın balığı suyun dışında çamur ve bataklı gibi alanlarda bile derisi ıslak kaldığı sürece uzun süre hayatta kalabilen bir canlıdır. Bu özelliği ile bataklık bölgelerde göletler arasında dolaşarak kuraklık durumunda yer değiştirebilme becerisiyle diğer balıklara göre yaşama becerisini geliştirmiştir. Bu özelliği sayesin dede hemen hemen tüm iç sularda yayın balıklarına rastlanmaktadır.

Peki, sağlam  derisi, büyük kafası ve bıyıkları olan bu balık nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülür ve  filetosu nasıl çıkarılır. Yaygın olarak kullanılan yöntem kafa etrafından derisi  çizilir.  Açılan kesikten tutulan deri  pense, kerpeten yâda benzer bir aletle kuyruğa doğru zorlanarak yüzülür.
Yüzme işlemi sonrasında balığın filetosunu kolayca çıkarabilirsiniz. 

Kaynak: Editör: SÜLEYMAN BİLİR
 
Etiketler: İznik, Balık, pazarında, dev, yayın, balığı, Kısmet, balıkçılığın, Tezgâhını, süsledi.,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv