Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 18:24 Bu haber 548 kez okundu
 
FELAKETİN BOYUTLARI MASAYA YATIRILDI AMA İZNİKLİLER YOKTU
İTSO konferans salonunda gerçekleşen toplantıda maden ocağı felaketinin boyutları tartışılırken Aydınlar Muhtarı ve İznik Halkının katılım göstermemesi gözlerden kaçmadı. Maden ocağı aydınlar mahallesini kalkındıracakmı? Duyarsız bir toplum haline geldik sustukça da susuyoruz İznik-Aydınlar Mahallesinde çinko-bakır-kurşun aramak için gerekli işlemleri başlatarak, İznik’in eşsiz güzellikteki doğasının tam orta yerinde bir maden arama sahası kurmayı planlamaktadır 1-Bu işin Aslı astarı nedir? 2-İznik’e İznikliye İznik doğasına getirisi götürüsü ne olur 3-yapılacak çalışmalar doğa ya nasıl etki edecek 4-ağaçlar kesilecek mi kaç adet ağaç kesilecek 5- maden çıkartılırken kimyasal kullanılacak mı bu çalışmaların doğaya ve yaban hayata göl havzasına ne etkisi olacak Bu sorulara cevap arana bilirdi.
Gündem Haberi


FELAKETİN BOYUTLARI MASAYA YATIRILDI AMA İZNİKLİLER YOKTU

İTSO konferans salonunda gerçekleşen toplantıda maden ocağı felaketinin boyutları tartışılırken Aydınlar Muhtarı ve İznik Halkının katılım göstermemesi gözlerden kaçmadı. Maden ocağı aydınlar mahallesini kalkındıracakmı?

Duyarsız bir toplum haline geldik sustukça da susuyoruz

 İznik-Aydınlar Mahallesinde çinko-bakır-kurşun aramak için gerekli işlemleri başlatarak, İznik’in eşsiz güzellikteki doğasının tam orta yerinde bir maden arama sahası kurmayı planlamaktadır

1-Bu işin Aslı astarı nedir?
2-İznik’e İznikliye İznik doğasına getirisi götürüsü ne olur 
3-yapılacak çalışmalar doğa ya nasıl etki edecek
4-ağaçlar kesilecek mi kaç adet ağaç kesilecek 
5- maden çıkartılırken kimyasal kullanılacak mı bu çalışmaların doğaya ve yaban hayata göl havzasına ne etkisi olacak Bu sorulara cevap arana bilirdi.

İTSO konferans salonunda gerçekleşen toplantıda İlçede İznikli olarak iki mahalle muhtarı haricinde ADD başkanı ve ziraat odası başkanından başka kişilerin olmayışı dikkatlerde kaçmadı.  Siyasiler sivil toplum örgütleri Aydınlar köyü muhtarı  da toplantıya katılmadılar.

İznik Çevre ve Yaşam Plartformu, İznik Gölü havzası üzerinde bulunan ve 700 bine yakın meşe ve kayın ağaçlarının olduğu Aydınlar köyü Dibek mevkkindeki maden sahasını masaya yatırdı.

İTSO konferans salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan uzmanlar, Çevre Etkileşim Raporu beklenen maden sahasının doğaya ve insana vereceği zararları vatandaşlar ile paylaştı.

Plartform adına konuşan Taylan Devrim Ercan, “Unesco Kültür Mirası geçici listesinde yer alan İznik, bugün ne yazık ki açılması planlanan maden ocakları ile anılıyor” dedi.

Ercan, “Ergüden madencilik işletmesi, İznik-Aydınlar Mahallesinde çinko-bakır-kurşun aramak için gerekli işlemleri başlatarak, İznik’in eşsiz güzellikteki doğasının tam orta yerinde bir maden arama sahası kurmayı planlamaktadır. Söz konusu edilen faaliyet alanı 1.800 hektardan büyük bir araziyi kaplamaktadır.1. sınıf tarım arazisi olan bu alanda bölge halkı geçimini zeytinden sağlamaktadır. Eğer bu proje hayata geçirilecek olursa, kaliteli ürün veren zeytin ağaçları kesilecek, toprak, madenin çevreye vereceği zarar ile tarımsal verimliliğini kaybedecek ve köylünün en önemli geçim kaynağı ve üretimden beslenen hayat tarzı da ellerinden alınmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

MADEN SAHASI İZNİK’TEN DAHA BÜYÜK

Bursa Doğader Başkanı Caner Gökbayrak, “Maden hakkında ÇED raporunu detaylı olarak incelerseniz sahanın başta Aydınlar, Derbent köylerini ve zeytinlik alanlarını kapsadığını görürsünüz. ÇED raporunun verildiği alan İznik’ten daha büyük. Madene ruhsatı, İznik gölü koruma bandına rağmen verilmiş. ÇED raporları bilimsel raporlara dayanmalı. Madenler konusunda 5 kez yönetmelik değiştirilmiş. Bu halkın aleyhine şirketlerin lehine olmuş. Maden arama alanı çok küçük. Ruhsat alanı ise devasa. Günde 216 kilogram dinamit patlatacaklar. Ayda 5 bin 616 kilogram eder. Bunun etkenleri dehşet verici olacak. Orman ve zeytin tarlaları toza bulanacak. Yapraklara bulaşan toz zamanla ağacı da yok edecek. Yeraltı su kaynakları yer değiştirecek. Evlerde kalıcı hasarlar belirecek. Bitkisel toprak yüzeyi 11 cm derinliğinde kazınacak bu tam 7 yıl sürecek” dedi.

FATURASI YOKSULA ÇIKIYOR

Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Erkan Yaslıoğlu, “Maden ocaklarının işi bittiğinde şirketler, sahanın eski haline getirilmesi konusunda taahhütte bulunuyorlar ancak bunu başaramadan iflas ediyorlar. O nedenle işin yükü yine kamuya kalıyor. ABD’de bir maden şirketine böyle bir taahhüt tam 187 milyon dolara mal oldu. Bir avuç azınlığın mutluluğu ve zenginliğin faturası yoksul halka çıkıyor” dedi.

TARLALARA ASİT YAĞACAK

U.Ü Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, “Sahada 780 ton cevher olduğu belirtiliyor. Maden aynı sahada zenginleştirilmiyecek deniliyor. Ancak, pasa alanı için 34 dönüm ayrılmış. Buraya 480 bin ton maden posası dökülecek. Yağmur yağdığında çıkarılan paso içindeki kükürt buharlaşıp havaya karışacak. Yine yağmurlar ile birlikte asit olup zeytinlerin üzerine yağacak. Kaldıki burası İznik Gölüne eğimli bir alan. Gölü de kirletecek” dedi.

BU EKOLOJİK YIKIM İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDECEK

U.Ü Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala,” İznik doğa açısından önemli bir ilçe. O saha da kamu yararı yok. Birileri para kazanacak. Sonrasında ekolojik yıkım ve insan sağlığını tehdit edecek. Balkıkesir’in Balya ilçesinde Fransızlar 1880’li yıllarda kurşun ve çinko maden işlettti. Maden 1940 yılında kapatıldı. O işletme Balya ilçesine 2 milyon ton pasa bıraktı. Aradan 80 yıl geçti. O gün nüfusu 40 bin olan Balya’da bugün 3 bin kişi yaşıyor. O derelerde ne bir balık yaşıyor nede üzerinden bir kuş uçuyor artık. Maden atıkları hala yüzey ve yeraltı sularına karışıyor. Bu durum İznik’te de yaşanacak. Ekolojik yıkım olacak. Gönül rahatlığı ile tek bir zeytin yiyemeyeceksiniz. Dava açarak mücadele yetmez. Örgütlü mücadele şart. ÇED süreci demek şirketlerin meşrulaştırılması demektir” dedi.

O ÇED RAPORU ÇIKACAK

Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Av. Erol Çiçek, “İznik gölü havzası kuşların alanı. Gölde birde nesli tükenmekte olan balık türü yaşamakta. Sahada yapılacak herşey göle açılıyor. İznik gölün de ağır metal kirliliği var. Bunun nedenlerin başında Cargill de geliyor. Göl havzası ve sulak alan olmasına rağmen madene ruhsat verildi. Yer seçimi çok yanlış. Tamamen orman ve tarımsal alan. Çok hassas bir bölge. Göreceksiniz o ÇED raporu çıkacak” dedi.

Kaynak: Editör: SÜLEYMAN BİLİR
 
Etiketler: FELAKETİN, BOYUTLARI, MASAYA, YATIRILDI, AMA, İZNİKLİLER, YOKTU,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.