Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 13:41 Bu haber 1916 kez okundu
 
ACİLLERDE HAKKINIZ NEDİR? NELERE UYMALIYIZ ?
İznikli Gazeteci Süleyman Bilir Acil polikliniğinde oluşan ve oluşabilecek sorunlara karşı İznik Devlet Hastanesinden bilgi aldı.
Gündem Haberi


ACİLLERDE HAKKINIZ NEDİR? NELERE UYMALIYIZ ?

İznikli Gazeteci Süleyman Bilir Acil polikliniğinde oluşan ve oluşabilecek sorunlara karşı İznik Devlet Hastanesinden bilgi aldı. “Size yapılan uygulamalar haksız veya sağlık personeli size göre ilgisiz dahi olsa hiçbir surette şiddete başvurmayınız, haklıyken haksız konuma düşmeyiniz. Acil servislerdeki hasta yoğunluğunu, personelin uykusuz ve yorgun olabileceğini unutmayınız” gibi açıklamalarda bulunuldu. Acil Polikliniğinin ne amaçla kullanıldığı ve bu poliklinikte nasıl davranılması gerektiği konusunda verilen bilgiler de şunlara değinildi;

ACİL DURUM NEDİR?

Sağlık Bakanlığı'nın Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması başlıklı genelgesine göre;

1) Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları,
2) Acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar,
3) Tıbbi müdahale uygulanan vakalar,
4) Müşahede altına alınan vakalar,
5) Başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar acildir.

YEŞİL ALAN NEDİR?

Acile başvuran ve yukarıda sayılan haller dışında kalan olaylar acil değildir ve “Yeşil Alan” hastası sayılır. Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır. Ancak yapılan muayene sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği (acil olmadığı) belirlenen hastalar için muayene ücreti ile eczane ilaç ücretini eczaneye gittiğinizde ödemeniz gerekir. Durumunuz acil olmadığı halde örneğin sadece randevu almadan kolayca doktora ulaşmak ya da ücretsiz muayene olmak amacıyla acil servise başvurduğunuzda ücret ödemeniz gerekir.

SAĞLIK GÜVENCEMİZ OLMASA BİLE ACİL SERVİS HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİR MİYİZ?

Özel ve kamuya ait bütün hastanelerin acil birimleri, bütün acil başvurularını ayırım yapmaksızın kabul ederler. Acil servis, hastanın sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın, stabilizasyon sağlanıncaya kadar bütün tıbbî hizmetleri sunar. Kırmızı alanda kesinlikle ücret talep edilemez. Ancak muayeneden sonra hekim tarafından yeşil alan muayenesi olarak değerlendirilmişse ücret talep edilecektir.

PEKİ YANIMIZDA KİMLİĞİMİZ, SİGORTA EVRAKLARIMIZ YOKSA?

Acil servislere müracaat eden geçerli kimlik belgesini, hasta sevk evrakı ibraz edemeyen hastaların kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi amacıyla Hasta Bilgilendirme Formu doldurulur. Bu hastalardan hiçbir surette senet veya taahhütname alınmaz.

ACİL SERVİS NEDİR?

Acil servisler kaliteli ve itinalı hizmet sunumunun sağlanması için fizikî altyapı, insan gücü, tıbbî cihaz, donanım, lüzumlu ilaç, serum, sarf malzemesi ve ambulans hizmetleri yönünden hiçbir aksaklığa meydan verilmeyecek ve hizmetin 24 saat kesintisiz sunulmasını sağlayacak şekilde yapılandırılır.

Hizmetler; uzman tabip sorumluluğunda, acil sağlık hizmetleri konusunda eğitim görmüş, tecrübeli ve yeter sayıda tabibin, hemşirenin ve diğer personelin de katılımı ile bir bütün olarak yürütülecek şekilde organize edilir.

Başvuran her hasta için acil tıbbî değerlendirme, müdahale ve gerektiğinde stabilizasyon sağlanır.

ACİL SERVİSTEN DİĞER SAĞLIK TESİSLERİNE SEVK VE NAKİL NASIL YAPILIR?

İlk tıbbî müdahale yapıldıktan sonra ileri tıbbî bakım ,tedavi ve yatak konusunda yetersizlik söz konusu ise, sevki uygun görülen hastane ile koordinasyon sağlanarak verilen  uygun bakımlarının, stabilizasyonlarının ve tedavilerinin mevcut tıbbî-teknik imkanlar ile gerçekleştirilecek kurumlara “yazılı” olarak belge düzenlenir ve kuruma hasta ile birlikte gönderilir.

     ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN ŞİDDETE DEĞİL, YASAL YOLLARA BAŞVURUN

Hastaların aldıkları hizmetlerde karşılaştıkları sorunlar veya hizmetlerle ilgili bilgi almaları için SABİM’e başvurmaları yeterlidir. Sağlık Hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet için Sağlık Bakanlığı’nın Sabim; Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 184 adlı hattı arayabilirsiniz.

Postayla yapılan başvurular kabul edilmez. İlgili kişi, şahsen başvurmak zorundadır. Uygulamada, hastalara taahhütname veya durumun acil olmadığına ilişkin evraklar imzalatılarak acil hizmetler için ödeme talep edilmektedir.Acil hal boyunca yapılan tüm tedaviler ücretsizdir. Acil halin sona ermesinden sonraki işlemlerin ise hastanenin SGK ile sözleşmesi varsa buna göre, hastanenin SGK ile sözleşmesi yoksa hastanenin kendi fiyatları üzerinden fatura edilmesi gerekir. Acil servise ilk kayıt anında sizden ücret istenirse SGK'ya (Alo 170), Sağlık Bakanlığı'na (Alo 184), faturasız-belgesiz para tahsil edilirse Maliye'ye (Alo 189) durumu bildirebilirsiniz.

Özel hastaneye ödediğiniz ücretin tutarına göre Tüketici Hakem Heyeti'ne ve/veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak ücret iadesi talep edebilirsiniz, ödeme yapmışsanız, ödediğiniz bedelin makbuzunu da bu şikayete ekleyiniz.

Size yapılan uygulamalar haksız veya sağlık personeli size göre ilgisiz dahi olsa hiçbir surette şiddete başvurmayınız, haklıyken haksız konuma düşmeyiniz. Acil servislerdeki hasta yoğunluğunu, personelin uykusuz ve yorgun olabileceğini unutmayınız.

Kaynak: Editör: SÜLEYMAN BİLİR
 
Etiketler: ACİLLERDE, HAKKINIZ, NEDİR?, NELERE, UYMALIYIZ, ?,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv